Plastika, která bude umístěna na budově dnešního obchodního domu Máj, v místě, kde se Hans Kelsen narodil, má za cíl důstojně uctít Kelsenovu památku, přitáhnout pozornost k jeho dílu, jakož i k architektonicky významné budově architektů Johna Eislera, Miroslava Masáka a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL.
I z tohoto důvodu formát plastiky staví na přímé reinterpretaci části Kelsenova díla. Používá vizuálně úspornou formu a odmítá tradičně nabízející se princip figurativního ztvárnění podoby historické osobnosti.
Autor plastiky: Petr Dub
Kurátor realizace: Mgr. Petr Agha , LL.M., Ph.D.
Investor: Máj Národní a.s.
Lokace: 50°4′55,92″ s. š., 14°25′10,92″ v. d.
Press Kit: odkaz
Kontakt pro média: info@petrdub.cz
Hans Kelsen
Hans Kelsen byl významný rakouský právník a filozof, známý především svou práci v oblasti právní teorie. Narodil se v roce 1881 ve Vídni a proslavil se především díky svému konceptu „čisté teorie práva“. Jeho práce se zaměřovala na zkoumání podstaty práva, a to především skrze analýzu normativních struktur a vztahů mezi právem a státem.
Kelsenovo nejznámější dílo, „Obecná teorie práva a státu“, z roku 1925, zavedlo koncept normy základního práva, který se stal klíčovým pro pochopení fungování právních systémů. Jeho myšlenky ovlivnily mnoho právníků a filozofů po celém světě a dodnes jsou studovány a diskutovány. Kelsenova práce má zásadní význam pro pochopení právní teorie a je považován za jednoho z nejvýznamnějších právních myslitelů 20. století.
Život
11. 10. 1881
Hans Kelsen se narodil ve středu dne 11. 10. 1881 židovským rodičům Adolfu Kelsenovi a Auguste Löwyové. Jeho sourozenci byli Gertrude, Ernst a Fritz Paul Kelsenovi.
1884 – 1930
Rodina se Hansově raném dětství stěhuje do Vídně. Tato událost symbolicky předjímá Kelsenovo budoucí světoběžnictví, spojené s historickými zlomy 20. století, kterému odpovídá i smíšený jazyk různých míst a událostí zachycených na pamětní desce. Později ve Vídni Hans absolvuje prestižní Akademickém gymnázium, založené Jezuity již v roce 1553.
1930 – 1933
Köln
Kelsen přijal profesuru na univerzitě v Kolíně nad Rýnem v roce 1930, jeho působení na škole mělo ovšem poměrně krátké trvání s ohledem na diktátorský nacismus nastupující k moci v tehdejším Německu.
1933 – 1936
Genf
Když se nacisté v roce 1933 definitivně ovládli Německo, byl Kelsen zbaven funkce profesora a záhy před nadcházejícími represemi utekl do Ženevy ve Švýcarsku.
1936 – 1938
Prag
Souběžně se svým švýcarským angažmá se na krátký čas Kelsen vrací do Prahy, kde působil jako profesor na Německé univerzitě. Univerzita, ze které se během druhé světové války stala Deutsche Karls-Universität, byla po osvobození Československa roku 1945 zrušena.
1938 – 1940
Genf
V Ženevě Kelsen vyučoval mezinárodní právo na Graduate Institute of International Studies, dnešní IHEID, zatímco v průběhu roku 1940 definitivně odjíždí do USA.
1945 – 1973
Berkley
Po příjezdu do USA přednáší Kelsen na Harvard Law School a o tři roky později se stává řádným profesorem na katedře politických věd University of California v Berkeley,
kde působil do konce svého života. Americké občanství získává v roce 1945.
19. 4. 1973
Berkley
Hans Kelsen umírá ve věku 92 let jako vážený americký profesor o jehož skonu referoval
deník The New York Times, nepřehlédnutelná mezinárodní osobnost teorie práva, ale i coby Prahou opomenutý rodák. Na Kelsenovo přání bylo jeho tělo zpopelněno a rozptýleno
do Tichého oceánu, kde se nacházejí i ostatky Margarete Bondi, ženy, se kterou se oženil v roce 1912. Hans a Margarete společně přivedly na svět dvě dcery – Hannah
a Marii.
O autorovi
Petr Dub (*1976) v roce 2012 zakončil doktorské studium na FaVU VUT v Brně autorskou publikací s názvem Vybrané postkonceptuální přístupy v současné české malbě. Ve vlastní umělecké tvorbě se věnuje především zkoumání kapacity současné malby, objektu, instalace a jejich vzájemných přesahů v architektuře či ve veřejném prostoru. Autorova diplomová práce s názvem UNFRAMED byla vybrána pro evropskou přehlídku Start Point a cyklus TRANSFORMERS mezi díla finalistů mezinárodní ceny The Sovereign European Art Prize pořádané Královskou nadací v Londýně pod záštitou aukční síně Christie‘s. Autor byl nominován na cenu Essl Art Award Cee a zařazen do cyklu Start Up organizovaného Galerií hlavního města Prahy. Je spoluzakladatelem fotografické platformy Studio Flusser, v letech 2014-2018 působil jako předseda Spolku Skutek, kde se ponejvíce věnoval problematice tzv. Procenta na umění. Od roku 2018 vede na pražské Akademii výtvarných umění spolu s Markem Medunou ateliér Malba IV.
Více na: www.petrdub.cz